VILLA POLONIA - Strona główna
 
 

ico1  Wyspa Brac

Największa dalmatyńska wyspa (zielona wyspa) położona kilkanaście km od Splitu, porośnięta bujną śródziemnomorską roślinnością. na południowy wschód od Splitu i na zachód od Makarskiej, oddzielona od dalmatyńskiego wybrzeża kanałem Brackim o szerokości 5–12 km – mocno wyróżnia się spośród długich i wąskich wysp środkowej
i południowej Dalmacji. Z południowej strony omywa ją Hvarski kanal (5 km szerokości), za którym rozpościera się wyspa Hvar. Brac ma długość do 40 km i szerokość 7–14 km, co daje największą spośród dalmatyńskich wysp powierzchnię 394,41 km². Na wyspie znajdują się 22 osady, 12 miejscowości i 5 opuszczonych osad. Wszystkie miasteczka
i osady posiadają swoja własna specyfikę i kulturę. BOL to tylko jedna z nich.

Wyspa jest zamieszkana od kilku stuleci, a w jaskini Kopacina znaleziono ślady człowieka pierwotnego.Roślinność porastająca wyspę jest typowo śródziemnomorska, krajobraz charakteryzują lasy sosnowe z makią, nagie góry wapienne poprzecinane wąwozami, skaliste zatoki, płaskie plaże. W pejzażu dominują piniowe lasy, makia i zjawiska krasowe, a w powietrzu unosi się zapach ziół, rozmarynu, lawendy, szałwii. Chociaż ziemia jest bardzo żyzna, tradycyjną uprawę winogron i oliwek utrudnia deficyt słodkiej wody (nie ma rzek ani potoków).
Wyspa Brać zachęca do odwiedzin uroczymi letniskami, wspaniałą przyrodą i licznymi zabytkami zbudowanymi ze znanego na całym świecie miejscowego marmuru. Wśród wielu pięknych zakątków w które obfituje wyspa, a szczególnie jej brzeg, najbardziej znany jest słynny "Zlatni Rat" (Złoty Róg) w mieście Bol, piaszczysta plaża długości 300m o wyjątkowym kształcie, nad którą wznosi się górzysty łańcuch z Vidovą Górą, najwyższym szczytem na wyspach Adriatyku (778 m). Na tej górze podczas II Wojny Światowej został zabity syn Winstona Churchilla, podczas gdy pomagał miejscowym żołnierzom.

Wyspa jest znana ze skał wapienno- kredowych, które już w starożytności dostarczały cennego i poszukiwanego materiału budowlanego. Wiele bardzo ważnych budowli w całym świecie zostało ozdobione kamieniem z wyspy Brać: nie tylko pałac Dioklecjana, lecz także budynek parlamentu w Wiedniu i Biały Dom w Waszyngtonie.
Wyspa Brać to turystyka, uprawa oliwek, lawendy, winorośli.

ico1  Klimat

Klimat jest śródziemnomorski. Podczas lata słonce świeci przez 9-12 godzin dziennie. Wyspa Brac jest położona w jednym z najbardziej słonecznych miejsc na Adriatyku, gdzie słońce święci przez 2700 godzin w roku. Przeciętna temperatura latem wynosi 24° C ;a zima +8° C.
Łagodny klimat przyciąga corocznie tysiące turystów, dla których największą atrakcją jest słynna plaża-cypel Zlatni rat (Złoty Róg), zmieniająca kształt pod wpływem wiatru. Prócz obsługi narastającego ruchu turystycznego i wspomnianych już upraw miejscowi zajmują się hodowlą owiec, rybołówstwem i przetwórstwem rybnym, pszczelarstwem oraz wydobyciem poszukiwanego na całym świecie marmuru.

Wyspa jest znana ze skał wapienno- kredowych, które już w starożytności dostarczały cennego i poszukiwanego materiału budowlanego. Wiele bardzo ważnych budowli w całym świecie zostało ozdobione kamieniem z wyspy Brać: nie tylko pałac Dioklecjana, lecz także budynek parlamentu w Wiedniu i Biały Dom w Waszyngtonie.

ico1  Atrakcje turystyczne

PUSTELNIA BLACA
- Blaca była budowana stopniowo. Pierwsi mnisi zamieszkali w jaskini, a następnie rozpoczęli budowę chat. W 1551 roku ludzie z kontynentu znaleźli tutaj schronienie przed inwazja turecka. To w Blaca cale pokolenie mnichów stworzyło swoja kulturę. Ostatnim z nich byl Niko Milcevic, który zmarl w 1963 roku.

SMOCZA JASKINIA
- To największa tajemnica jeśli chodzi o jej powstanie. Główne malowidło przedstawia walkę dobra ze złem. Więcej można się dowiedzieć podczas jej zwiedzania.

VIDOVA GÓRA
- Vidova Góra 778 m n.p.m. ( przepiękna panorama okolicznych wysp i Włoch ).

MUZEUM WYSPY
- (Osada Skrip

ico1  Splitska

Splitska jest małą miejscowością znajdująca się w północnej części wyspy. Leży w odległości 6 km od Supetaru i 25 km od lotniska. - Miejscowość leży w niewielkiej zatoczce otoczonej lasem piniowym. Zima mieszka tam 200 mieszkańców. Nie ma tutaj hoteli, ale jest cala niezbędna infrastruktura dla rozrywki i rekreacji. Splitska posiada 3 restauracje, jeden pub, pocztę i sklep. Turystyczne atrakcje w Splitskiej:- Kosciól Sw.Marii - Ściana naprzeciwko sklepu, która została zbudowana z kamieni wydobytych z dna morskiego. Początkowo te kamienie były przeznaczone do budowy Pałacu Dioklecjana w Splicie, ale zatonęły podczas załadunku.- Maly fort, który został zbudowany w 1577 roku przez Mihajlo Cernic (Cerineo). Składa się na niego kilka sąsiadujących budynków i wieża. Byl przeznaczony do obrony przed turecka inwazja. Nadal można zobaczy balkon bez podłogi, przez który lano gorący olej. Obecnie jest cały czas zamieszkany, znajduje sie w nim pub Skalinda w centrum miejscowości.

ico1  Supetar

Gdy znajdziecie się na wyspie, jej urok : czyste morze, kilometry plaż ciągnące się wśród lasów piniowych i miejsca do odpoczynku i rozrywki będą do Waszej dyspozycji. Obecnie turystyka to najważniejsza gałąź przemysłu dla Supetaru. Oprócz turystyki tradycyjne rybołówstwo i sprawy związane z morzem stanowią część tradycji jego mieszkańców, dla których także mają znaczenie hodowla bydła i rolnictwo. Okolice Supetaru są znane z produkcji oliwy, wina, fig, mandarynek, kiwi i innych owoców. Słynna jest także hodowla owiec i produkcja serów. Duża różnorodność pastwisk
( śródziemnomorska roślinność i aromatyczne zioła ), morskie i górskie powietrze powodują, że koźlęta i jagnięta są tak dobrej jakości i posiadają delikatny smak.Petar Simunovic, który bardzo dobrze zna Supetar i całą wyspę napisał : Podczas letnich miesięcy wszystko jest bardziej ożywione na Riva w Supetarze : zbierający się ludzie, stroje i języki nadają specjalny, śródziemnomorski urok temu miasteczku. W jego wąskich uliczkach, gdzie można zrobić zakupy i odpocząć, dźwięki i cienie kreślą malownicze sceny. Uliczne galerie, piwnice z winem, puby, pogaduszki na brzegu basenu lub w ulicznym zaułku, ogrody stwarzają prawdziwie domową atmosferę.

Wielki chorwacki poeta, Tin Ujevic często podróżował do Supetaru i opisywał go w swoich pracach : "Kiedy znajdę się w Supetarze znowu doświadczam wspaniałych przejawów ludzkiej gościnności. Supetar to naprawdę miejsce, aby spędzić tu urlop..."

ico1  Postira

Postira jest małym miasteczkiem i zatoką na północnym wybrzeżu wyspy Brac, w którym mieszka 1.287 osób. W pobliży Postira leży żyzna, dwukilometrowa dolina
( wina, warzywa ). Głównymi zajęciami mieszkańców jest rolnictwo, kamieniarstwo i rybołówstwo. Postria znajduje się przy drodze lokalnej. Pierwsza wzmianka o Postirze pojawiła się w roku 1347 pod nazwą Postrena. Kościół parafialny zbudowany w XVI wieku był później przebudowany; jedyną pozostałością oryginalnej bryły jest kształt fortu w absydzie. W kościele można znaleźć Drogę Krzyżową, dzieło 3 malarzy z przełomu XVIII/XIX wieku, a także kilka malowideł będących przykładem weneckiego baroku. Wśród budynków jednym z najbardziej interesujących jest dom, w którym urodził się poeta Vladimir Nazor ( 1876 – 1949 ) z renesansowymi elementami i inskrypcjami. Na wschód od Postiry, w zatoce Lovrecina znajdują się ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki z V-VI wieku, w pobliżu której znaleziono dwa chrześcijańskie sarkofagi.Postira jest malowniczym, nadmorskim miasteczkiem z wieloma atrakcyjnymi plażami i zatoczkami otoczonymi lasami piniowymi, drzewami oliwnymi i winnicami i oferuje wspaniałe możliwości do spokojnego i przyjemnego odpoczynku. Rozwój turystyki nastąpił tutaj w okresie międzywojennym – pierwsi goście z Niemiec i Czech przyjechali do Postiry w 1934 roku.Oprócz wielu możliwości zakwaterowania ( hotele, domy gościnne, apartamenty ) turyści mają okazję do uprawiania takich sportów jak koszykówka, tenis oraz sporty wodne. Istnieje możliwość organizowania bardzo atrakcyjnych fish-pikników w zatoce Lovrecina. Oferta gastronomiczna obejmuje ryby, wyroby własne i słynne miejscowe wina.Tradycyjnie najwięcej okazji do świętowania w Postirze jest latem : Św.Jana ( 24 czerwca ), patrona miejscowej parafii, Matki Boskiej ( 16 lipca ) i Wniebowzięcia NMP ( 15 sierpnia ).

 

warunki

start_btn
wyspa_brac
lokalizacja
apartamenty
galeria
kontakt


PRZYDATNE INFORMACJE

* Informacje praktyczne
* Chorwacja on-line ( nieoficjalna strona Chorwacji )
* Gastronaut - Recepti po kuhinjama
* Hrvatski sport ON NET
* Kurs Valut
* Wirtualny spacer po miejscowości BOL

* Temperatura morza
* Chorwacka autostrada
* Hrvatska meteo
* Zaplanuj sobie podróż
* Chorwacja - dobre rady

* Chorwackie jedzenie
* Hrvatski Autoclub
* Promy
* Nautic-Center-Bol - w podziekowaniu za materiały video
* www.boljani.info

 


REKLAMA

www.slonecznedomy.pl   -> Znajdź na Facebook!

www.facebook.com/LampyBrzesko

www.nowicki-nieruchomosci.pl